Zamierzasz wziąć kredyt? Pamiętaj, że pożyczkodawca przeanalizuje twoją zdolność kredytową. Weźmie pod uwagę przychody, wydatki, liczbę osób na utrzymaniu, a także aktualne pożyczki. Jeśli nie chcesz od razu składać wniosku o pożyczkę, możesz samodzielnie przeanalizować swoją zdolność kredytową. Wystarczy, że zamówisz raport BIK. Jak tego dokonać?
Zdolność kredytowa – czym jest i jak ją budować?
Jeśli chcemy sięgnąć po kredyt lub pożyczkę, musimy pamiętać, że pożyczkodawca decyzję o przyznaniu nam pieniędzy podejmie na podstawie zdolności kredytowej. Czym ona jest? Zdolność kredytowa to możliwości, jakie klient posiada do zaciągnięcia, a następnie spłaty pożyczki. Jest ona ważna bez względu na to, o jaką kwotę się ubiegamy, gdyż nawet małe zadłużenie może spowodować, że trafimy do rejestru dłużników.
Warto pamiętać, że nasza zdolność kredytowa poprawia się wskutek otrzymania dodatkowego wynagrodzenia czy pieniędzy pochodzących ze świadczeń socjalnych i rodzinnych. Zarówno dochód z programu 500+, jak i alimenty, korzystnie wpływają na przyznanie nam np. pożyczki. Dlatego jeśli wnioskujemy o pożyczkę bez umowy o pracę, a mamy dodatkowy dochód, możemy być pewni, że ją otrzymamy.
Analiza zdolności kredytowej – jak wygląda?
W jaki sposób pożyczkodawcy analizują naszą zdolność kredytową? Oceniają ją na podstawie dokładnej analizy naszych przychodów oraz wydatków. Pod uwagę brany jest wiek wnioskującego, wykształcenie, a także liczba osób pozostająca na jego utrzymaniu.
Wyróżnia się:
- analizę ilościową – analiza sytuacji finansowej potencjalnego kredytobiorcy (dochody, ilość osób na utrzymaniu oraz spłacane kredyty);
- analizę jakościową – określenie informacji, które mają znaczący wpływ na możliwość potencjalnego klienta wywiązania się z zaciągniętej pożyczki (stan cywilny, wiek, wykształcenie, zawód, stanowisko pracy czy dotychczasowa historia kredytowa).
Kredyt hipoteczny i gotówkowy a pożyczka – wymagania
Jeśli planujemy pożyczkę lub chcemy wziąć kredyt gotówkowy lub hipoteczny, dobrze jest wiedzieć, jakie elementy brane są pod uwagę przy dokonywaniu przez pożyczkodawcę oceny naszej zdolności kredytowej. Aby dostać kredyt gotówkowy wystarczy, że mamy pozytywną zdolność kredytową. Nie musimy zastawiać nieruchomości czy pojazdu.
Inaczej rzecz ma się przy kredycie hipotecznym na zakup domu, mieszkania czy działki. Tutaj pożyczkodawca może pokusić się o wskazanie obowiązku zastawu. Najczęściej jednak bierze pod uwagę wkład własny w zakup nieruchomości. Wnioskujący powinni posiadać ok. 10 proc. kwoty zakupu.
Pożyczki chwilówki online udzielane są na mniejsze kwoty niż kredyty, dlatego wymagania wobec pożyczkobiorców są zdecydowanie mniejsze. Nawet jeśli nasza zdolność kredytowa nie przedstawia się satysfakcjonująco, pożyczkodawca wskaże inne warunki, których spełnienie pozwoli nam wziąć kredyt. Może to być np. poręczenie pożyczki przez osobę trzecią.
Raport BIK – jak samodzielnie ocenić zdolność kredytową?
Każdy pożyczkobiorca powinien wiedzieć, że może samodzielnie ocenić swoją zdolność kredytową. Może to zrobić z pomocą strony bik.pl, generując z niej raport BIK. Co zawiera taki dokument? Raport BIK to wykaz zobowiązań finansowych i kredytowych. Dzięki temu dokumentowi mamy wgląd w płatności, faktury za prąd czy telefon. Raport wskazuje także na naszą sytuację płatniczą.
Raport możemy zamówić jednorazowo (39 zł) oraz w rocznym pakiecie (99 zł). Druga opcja sprawdzi się wtedy, gdy planujemy większą pożyczkę i chcemy mieć regularny dostęp do naszej sytuacji finansowej. Aby wygenerować raport, należy zarejestrować się na stronie internetowej Biura Informacji Kredytowej. Do wykonania tej czynności posłuży nam numer dowodu osobistego oraz pesel. Po potwierdzeniu danych ustanawiamy hasło i logujemy się do systemu. Następnie zatwierdzamy ofertę i generujemy wybrany przez nas raport.
Historia kredytowa – co o nas mówi?
Posiadanie historii kredytowej jest bardzo ważne. Mówi ona o tym, czy jesteśmy odpowiedzialnymi osobami, które są w stanie spłacić na czas pożyczkę. W jaki sposób możemy budować historię kredytową? Wystarczy, że będziemy sięgali po kredyty i spłacali je w terminie. Młodsze osoby, które chciałyby np. sięgnąć po pożyczkę dla młodych, mogą budować swoją zdolność kredytową robiąc zakupy na raty,
Budowanie historii kredytowej od najmłodszych lat jest bardzo ważne. Dzięki temu pożyczkodawcy będą wiedzieli, że mają do czynienia z rzetelnymi klientami, którzy wykazują się dojrzałością i potrafią sprostać obowiązkom. Bywa też tak, że kredytobiorca nie poradził sobie z terminową spłatą. Warto pamiętać, że wpis w rejestrze często dyskwalifikuje nas z sięgnięcia po pożyczkę. Nie należy się jednak załamywać, ponieważ w takich przypadkach nierzadko firmy pożyczkowe proponują inne rozwiązania, które są korzystne dla obu stron.