Czasami bywa tak, że z powodu nadmiaru zaciągniętych kredytów czy pożyczek zapominamy o spłaceniu niektórych z nich. Niestety, każde zaniedbanie w kwestii spłaty zobowiązań finansowych jest odnotowywane w naszej historii kredytowej przez BIK. W tej niekorzystnej sytuacji trzeba działać! Z poniższego artykułu dowiesz się jakie informacje gromadzi BIK, jak sprawdzić swoją historię kredytową oraz jak usunąć dane z BIK. Walka o wykasowanie negatywnych informacji z BIK nie należy do najłatwiejszych jednak z pewnością warto spróbować!
BIK – co to jest?
W 1997 r. Związek Banków Polskich i banki powołały do życia Biuro Informacji Kredytowej (BIK), w celu zbierania i przechowywania danych dotyczących zobowiązań finansowych osób fizycznych i przedsiębiorców, czyli klientów banków, SKOK-ów i firm pożyczkowych. Informacje o ich zobowiązaniach są później integrowane, porządkowane i zbierane w historię kredytową przez BIK. Dzięki temu różne instytucje finansowe mogą się dowiedzieć, czy dany klient starający się o pożyczenie pieniędzy, nie ma problemów z uregulowaniem wcześniejszych zaległości finansowych.
Jakie informacje gromadzi BIK i w jakim celu je przechowuje?
Niektórym kredytobiorcom wydaje się, że Biuro Informacji Kredytowej gromadzi tylko i wyłącznie negatywne informacje dotyczące niespłaconych kredytów czy pożyczek, jak również braku terminowości w regulowaniu zaciągniętych zobowiązań finansowych. To nieprawda, ponieważ BIK zbiera również pozytywne dane o klientach instytucji finansowych.
Trzeba wiedzieć, że instytucje finansowe tj. banki, SKOK-i czy firmy pożyczkowe przekazują do Biura Informacji Kredytowej informacje w zasadzie o każdej udzielonym kredycie czy pożyczce chwilówce osobie fizycznej lub przedsiębiorcy. Jakie to usługi? Poniżej przedstawimy ich szczegółową listę:
- kredyty gotówkowe,
- kredyty hipoteczne,
- kredyty odnawialne,
- kredyty pracownicze,
- kredyty studenckie,
- kredyty, w których jest się poręczycielem,
- pożyczki online,
- karty kredytowe,
- karty debetowe,
- limity na rachunkach osobistych,
BIK przechowuje informacje dotyczące zobowiązań finansowych kredytobiorców, aby banki i firmy pozabankowe mogły mieć pewność, że udzielona przez nich usługa finansowa (np. pożyczka dla młodych) zostanie zwrócona w określonym terminie wraz z należnymi odsetkami. Kredytodawca posiadający nieskazitelną historię kredytową będzie wiarygodny dla każdej instytucji finansowej i bez problemu otrzyma od niej kolejne zobowiązanie pieniężne, oczywiście pod warunkiem, jeżeli jego zdolność kredytowa okaże się bez zarzutu.
Warto wiedzieć, że dzięki zbieranym danym przez Biuro Informacji Kredytowej minimalizuje się liczba wyłudzeń pieniędzy od kredytodawców przez osoby, które legitymują się skradzionymi danymi osobowymi.
Jak sprawdzić, czy jestem w BIK?
Kredytobiorcy, którzy posiadają zobowiązania pieniężne względem różnych instytucji finansowych powinni pilnować ich regularnej spłaty. Niestety, często bywa tak, że z powodu nadmiaru zaciągniętych kredytów czy pożyczek zapominają o uregulowaniu jednej lub dwóch rat. Tego typu niedopatrzenie od razu zostaje odnotowane przez BIK. Poniżej opisujemy, jak sprawdzić swoją historię kredytową w szybki sposób.
- najpierw musimy wejść na stronę Biura Informacji Kredytowej i zarejestrować się poprzez założenie konta. Nie zajmie to wiele czasu, wystarczy, że podamy dane z dowodu osobistego, adres e-mail, z którego korzystamy oraz zaakceptujemy regulamin,
- następnie potwierdzamy swoją tożsamość poprzez wysłanie do BIK skanu dowodu osobistego oraz wykonujemy przelew weryfikacyjny w postaci złotówki,
- po wykonaniu tych czynności powinniśmy otrzymać na maila link aktywacyjny a SMS-a z kodem autoryzacyjnym, dzięki któremu będziemy mogli utworzyć hasło do konta i zalogować się na stronie BIK-u,
- Ostatnią sprawą, którą należy zrobić jest wybór pakietu usług, możemy zdecydować się na pojedynczy raport z BIK za 39 zł lub 12 raportów za 99 zł. W tym miejscu warto też wspomnieć o darmowej wersji raportu, którą można uzyskać tylko pod warunkiem jeśli wnioskujesz o nią nie częściej niż raz na pół roku.
Trzeba wiedzieć, że weryfikacja historii kredytowej może odbyć się tylko i wyłącznie przez internet. W siedzibie Biura Informacji Kredytowej czy przez telefon niestety nie będzie to możliwe.
Jak usunąć dane z BIK?
Zwykle bywa tak, że osoby, które mają niekorzystną historię kredytową zastanawiają się, w jaki sposób mogą usunąć negatywne informacje z BIK. To prosty proces jednak najpierw trzeba spłacić wszystkie zaległości finansowe względem różnych instytucji finansowych. Następnie należy powiadomić o tym kredytobiorców i poprosić każdego z nich o przygotowanie i wysłanie wniosku do Biura Informacji Kredytowej z informacją dotyczącą tego, że nie jesteśmy już dłużnikami. Po przyjęciu wniosku nastąpi czyszczenie BIK, czyli złej historii kredytowej. W tym miejscu trzeba podkreślić, że nastąpi to dopiero po 5 latach.
Wniosek o wykreślenie z BIK – wzór
Warto pamiętać, że kredytobiorca może złożyć również specjalny wniosek o wykreślenie z BIK jednak jest to możliwe tylko wtedy, gdy zostanie spełniony jeden z poniższych warunków:
- opóźnienie w spłacie zobowiązań finansowych względem instytucji finansowej nie przekroczyło 60 dni,
- instytucja finansowa nie powiadomiła kredytobiorcy w ciągu 30 dni o przetwarzaniu jego danych osobowych w Biurze Informacji Kredytowej.
Wzór takiego wniosku można znaleźć w internecie. Ponadto na wielu stronach internetowych oprócz wzorów takiego pisma znajdują się również ich szczegółowe omówienia, z których można się wiele dowiedzieć.