Kto płaci podatek od pożyczki?

Zastanawiasz się kto płaci podatek od pożyczki? Obowiązek ten przypada osobom sięgającym po pożyczkę prywatną powyżej 9 637 zł. Jeśli pożyczymy taką lub większą kwotę od małżonka czy teściów, nie zapłacimy PCC. Musimy jednak złożyć deklarację podatkową do odpowiedniego urzędu. Jak zrobić to online?

Kto płaci podatek od pożyczki?

W sieci możemy znaleźć atrakcyjne oferty pożyczek, np. pożyczki chwilówki online. Sięgając po nie musimy dopełnić jedynie minimum formalności, w dodatku gotówkę otrzymamy bez wychodzenia z domu. Musimy mieć jednak na uwadze, że wnioskowanie o taką pożyczkę wymaga posiadania pozytywnej zdolności kredytowej. Jeśli nie możemy się nią wykazać, a potrzebujemy gotówkę, możemy sięgnąć po pożyczkę prywatną.

Należy pamiętać, że taki rodzaj kredytowania wymaga zapłacenia podatku od pożyczki. Kto płaci podatek od pożyczki i ile on wynosi?

Podatek od pożyczki wynosi 2 proc. podstawy, czyli kwoty, którą pożyczyliśmy. Zapłacą go ci, którzy zdecydują się na pożyczkę od osoby prywatnej, a także podpiszą umowę sprzedaży, zamiany, darowizny czy umowę o zniesienie współwłasności.

Podatek od pożyczki musimy zapłacić w urzędzie skarbowym, do którego przynależymy. Za nieopłacenie podatku PCC zostaniemy ukarani.

Podatek od umowy pożyczki – kto jest z niego zwolniony?

Warto wiedzieć, że nie każdy musi zapłacić podatek od umowy pożyczki. Zwolnieni z tego obowiązku są ci, którzy udzielają między sobą pożyczki, należąc jednocześnie do pierwszej grupy podatkowej. Są to:

 • małżonkowie;
 • zstępni (dzieci małżonków);
 • wstępni (rodzice, dziadkowie i pradziadkowie małżonków);
 • pasierb;
 • zięć;
 • synowa;
 • rodzeństwo;
 • ojczym;
 • macocha;
 • teściowie.

Pamiętajmy, że pożyczka udzielona między powyższymi osobami nie może przekroczyć kwoty 9 637 zł. Jest to kwota przypadająca na jedną osobę oraz okres 5 lat.

Czy zapłacimy podatek od pożyczki od osoby prywatnej?

Jeśli nie chcemy, aby rodzina dowiedziała się o naszych problemach finansowych, możemy skorzystać z oferty pożyczek prywatnych dostępnych np. online. Możemy także pożyczyć pieniądze od znajomych. Czy zapłacimy podatek od pożyczki od osoby prywatnej?

Nie, pod warunkiem, że wzięta przez nas pożyczka od jednej osoby nie przekroczy 5 000 zł. Jeśli chcemy pożyczyć od kilku osób, ale wciąż bez płacenia podatku od pożyczki, musimy sięgnąć maksymalnie po łączną kwotę 25 000 zł w okresie kredytowania wynoszącym trzy lata.

Deklaracja podatkowa – jak złożyć PCC3 online?

Co jeśli przekroczymy kwotę pożyczki 9 637 zł? Jeśli pożyczyliśmy te pieniądze od małżonka, zstępnego, wstępnego, pasierba, rodzeństwa, ojczyma czy macochy, nie zapłacimy za nią podatku. Stanie się to pod warunkiem złożenia w odpowiednim urzędzie deklaracji podatkowej. Deklaracja w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych powinna zostać złożona do 14 dni od otrzymania takiej pożyczki.

Osoby, które nie są w stanie dotrzeć do swojego urzędu skarbowego, mogą złożyć deklarację podatkową online. W tym celu należy wejść na stronę internetową www.e-deklaracje.gov.pl i wykonać polecenia dotyczące złożenia PCC3. Nie zapominajmy, że przesłanie PCC3 wymaga podania najważniejszych danych dotyczących naszej pożyczki. Są nimi:

 • NIP lub PESEL;
 • pierwsze imię i nazwisko;
 • data urodzenia;
 • kwota przychodu wskazana w zeznaniu lub rocznym obliczeniu podatku za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszym niż rok, w którym są składane deklaracje.

Pamiętajmy, że wysokość podatku od pożyczki prywatnej musimy wyliczyć sami. Jeśli nie zgłosimy otrzymania pożyczki lub nie zapłacimy od niej podatku, spotka nas kara. Zamiast 2 proc. od pożyczki będziemy musieli zapłacić aż 20 proc. Nie warto więc zwlekać z wykonaniem obowiązków.