Jak sprawdzić zdolność kredytową? Pobierz raport BIK!

Nim złożymy wniosek o kredyt lub pożyczkę warto poznać swoje możliwości finansowe. Jak sprawdzić zdolność kredytową? Wystarczy zestawić swoje dochody z wydatkami. Osoby, które chcą mieć pewność, że stać je na pożyczkę, mogą pobrać z BIK specjalny raport. Jak pobrać raport BIK i ile to kosztuje?

Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa to możliwości finansowe, jakie konsument posiada chcąc sięgnąć po kredyt lub pożyczki chwilówki. Zdolność kredytowa zależy od kilku czynników. Należą do nich:

  • wysokość otrzymywanego dochodu;
  • stan cywilny;
  • dotychczasowa historia kredytowa;
  • alimenty;
  • dodatkowe źródła dochodu;
  • koszty utrzymania gospodarstwa domowego.
  • wykształcenie;
  • aktualna forma zatrudnienia;
  • waluta naszego dochodu;
  • miejsce zamieszkania;

Określenie zdolności kredytowej może przydać nam się wtedy, gdy będziemy chcieli w najbliższym czasie sięgnąć po kredyt bankowy lub pożyczkę. Należy pamiętać, że zdolność kredytową możemy określić sami. Posłuży nam do tego celu analiza przychodów oraz wydatków.

Zestawienie ich ze sobą da nam wynik, który pozwoli oszacować ewentualną ratę naszej pożyczki. Jeśli nie chcemy analizować naszych możliwości finansowych samodzielnie, możemy skorzystać z pomocy BIK. To właśnie ze strony tej instytucji będziemy mogli pobrać raport, który wskaże, czy stać nas na pożyczkę.

Jak pobrać raport BIK?

Pobranie raportu BIK powinniśmy rozpocząć od wejścia na stronę internetową Biura Informacji Kredytowej oraz stworzenia naszego profilu. To za jego pomocą będziemy mogli zdecydować się na jeden z dwóch dostępnych dla nas pakietów. Pierwszy z nich jest jednorazowym wykazem naszych płatności. Kosztuje 39 zł. Drugi stanowi zbiór dwunastu dokumentów określających naszą zdolność kredytową w ostatnim roku. Pakiet roczny to koszt 99 zł.

Raport BIK warto pobrać po to, aby wiedzieć, czy stać nas na pożyczkę. Warto mieć na uwadze, że każdy złożony wniosek o dodatkowe pieniądze w instytucjach finansowych zostaje odnotowany w bazie (nawet jeśli nie został pozytywnie rozpatrzony) i zmniejsza nasze szanse na otrzymanie kolejnej pożyczki. Zanim sięgniemy więc po kredyt lub pożyczkę, sprawdźmy, czy powinniśmy.

Ocena zdolności kredytowej – jak przebiega?

Pożyczkodawca ocenia naszą zdolność kredytową na podstawie analizy naszego wieku, formy zatrudnienia czy miejsca zamieszkania. Warto jednak wiedzieć, że nasz profil pożyczkowy zostaje zestawiony z profilem innego klienta instytucji.

Dzięki takiemu zestawieniu pożyczkodawca zwiększa swoją pewność tego, że spłacimy pożyczkę. Dzieje się tak pod warunkiem, że jesteśmy przyrównaniu do osoby, która charakteryzuje się pozytywną zdolnością kredytową i dostała bez problemu pożyczkę.

Jak poprawić zdolność kredytową?

Nasza zdolność kredytowa w każdej chwili może ulec zmianie. Weźmy pod uwagę czynniki, dzięki którym może się ona poprawić. Należą do nich:

  • terminowe regulowanie zadłużeń lub bieżących opłat np. za abonament telewizyjny;
  • pozyskanie nowej, lepiej płatnej pracy;
  • znalezienie dodatkowej pracy, która da nam kolejne źródło gotówki (pamiętajmy, że we wniosku pożyczkowym dochód jest sumowany. Sięgając po pożyczkę bez umowy o pracę za źródło dochodu możemy podać wynagrodzenie z umowy cywilno-prawnej, emerytury czy renty, a także stypendium);
  • zrobienie zakupów na raty w sklepie stacjonarnym lub internetowym – w ten sposób przyczynimy się do zbudowania historii kredytowej. Na takie rozwiązanie powinni się zdecydować młodzi, którzy nie brali jeszcze pożyczki, a będą chcieli udowodnić, że są wypłacalni.