Alerty BIK – czym są i czy warto je aktywować?

Korzystanie z usług Biura Informacji Kredytowej wielu konsumentom pomaga w kontrolowaniu własnej sytuacji finansowej. Jednym z najbardziej przydatnych produktów są alerty BIK. Na czym polega ta usługa i czy można dostać ją za darmo?

Alerty BIK – na czym polega ta usługa i czy jest obowiązkowa?

Alerty BIK to informacje SMS, które pojawią się w telefonie za każdym razem, kiedy będziemy próbowali zaciągnąć nowe zobowiązanie, takie jak np. pożyczki online. W ofercie alertów znajduje się:

  • powiadomienie, gdy w BIK pojawi się informacja o próbie uzyskania kredytu na nasze dane,
  • informacja o przesyłaniu do BIK informacji o zaległościach w spłacie własnego bądź poręczonego kredytu,
  • informacja o każdym zapytaniu do BIK,
  • informacja o zamknięciu zobowiązania zaciągniętego na nasze dane.

Kto może skorzystać z alertów BIK? Każda osoba, która zarejestrowała się na stronie internetowej www.bik.pl. Założenie konta BIK jest bardzo proste, wymaga jednak posiadania adresu e-mail i aktywnego numeru telefonu.

Przedsiębiorcy korzystający z BIK mogą również skorzystać z tzw. alertów o kontrahencie. Usługa zawiera powiadomienia o wpisaniu firmy do BIG InfoMonitor i powiadomień o niewywiązywaniu się przedsiębiorców ze zobowiązań płatniczych. Takie alerty BIK są świetnym rozwiązaniem w przypadku nawiązywania umów z kontrahentami na usługi o wysokiej wartości. Alerty o kontrahencie to koszt 29 zł za 12 miesięcy.

W jaki sposób kupić alerty BIK?

Wiele osób próbuje znaleźć w sieci alerty BIK za darmo. Niestety – nie ma możliwości bezpłatnego korzystania z usług Biura Informacji Kredytowej (wyjątek stanowi bezpłatny raport BIK). Koszt alertów BIK to 24 zł za rok korzystania. Można je również wykupić razem z pakietem 12 raportów BIK.

Alerty BIK, podobnie jak inne usługi Biura Informacji Kredytowej kupimy na stronie internetowej tej instytucji. Informacje zawarte w rejestrze i dostęp do usługi alerty BIK możemy otrzymać wyłącznie poprzez własne konto w Biurze Informacji Kredytowej online. Żeby założyć takie konto należy wypełnić bardzo prosty formularz rejestracyjny. Warto jednak pamiętać, że przed udostępnieniem danych do logowania, Biuro Informacji Kredytowej zweryfikuje nasze dane. Można to zrobić za pomocą:

  • podpisu elektronicznego,
  • skanu dowodu osobistego,
  • przelewu weryfikacyjnego,
  • kserokopii dowodu osobistego wysłanego pocztą.

Po zalogowaniu się na swoim koncie wystarczy wybrać zakładkę “Oferta dla Ciebie”. Tam znajdziemy alerty BIK. Wystarczy wybrać ofertę i przejść do płatności. Cała procedura może trwać od kilkunastu minut do kilku dni (w zależności od wybranej formy weryfikacji tożsamości).

Alerty BIK – czy warto z nich korzystać?

Alerty BIK to usługa na którą nie każdy się decyduje. Warto jednak pamiętać o korzyściach, które oferują. Główną zaletą alertów BIK jest to, że mogą uchronić nas przed wyłudzeniem pożyczki. Utrata danych osobowych np. poprzez zgubienie dowodu osobistego jest jednym z większych zagrożeń we współczesnym świecie.

Na dane skradzione z dowodu osobistego oszust ma możliwość m.in. wyłudzić chwilówkę bądź pożyczkę ratalną. Stanowi to realne zagrożenie, że nasze dane niesłusznie znajdą się w bazie Krajowego Rejestru Dłużników lub Erif BIG. Większość instytucji pozabankowych wysyła zapytania do BIK jeszcze tego samego dnia. Konsument, którego dane zostały skradzione, korzystając z alertów BIK ma więc możliwość przeciwdziałać wyłudzeniu pożyczki na jego nazwisko.

Z punktu widzenia przedsiębiorców równie przydatną funkcją są alerty o kontrahencie. Szczególnie jeśli podejmujemy współpracę ze słabo znaną instytucją. BIK pomoże nam ustalić, czy dana instytucja jest wiarygodna oraz czy warto z nią podejmować dłuższą współpracę.

Inne usługi oferowane przez Biuro Informacji Kredytowej

Biuro Informacji Kredytowej służy głównie instytucjom finansowym do weryfikowania klientów planujących zaciągnięcie zobowiązania. Jednak oferta BIK skierowana jest również do konsumentów. Możemy w niej znaleźć:

  • darmowy raport BIK – dostępny bezpłatnie raz na pół roku,
  • płatny raport BIK – pełna informacja na temat sytuacji finansowej klienta banku. Można znaleźć ofertę jednorazową, 3 raporty BIK bądź pełen pakiet BIK z możliwością tańszego wykupienia 12 raportów przez cały rok,
  • wskaźnik BIK – to ocena statusu w BIK i BIG oraz pełną analizę wiarygodności finansowej,
  • raport o kontrahencie – udostępnienie danych nt. statusu sprawdzanej firmy, jej obecności w rejestrach dłużników, ale i informacje o zaleganiu w płatnościach,
  • wskaźnik o kontrahencie – pozwoli na monitorowanie wiarygodności danej firmy, opóźnień w spłacie czy sytuacji płatniczej sprawdzanej firmy.

Korzystanie z usług Biura Informacji Kredytowej pozwoli na bieżące kontrolowanie naszej sytuacji finansowej. To pozwoli na lepsze zarządzanie zobowiązaniami. Dbanie o odpowiedni scoring BIK to podstawa, jeśli chcemy korzystać z kredytów i pożyczek pozabankowych. To ważne nie tylko z punktu widzenia przedsiębiorców, ale wszystkich klientów instytucji finansowych.