Co to jest przelew Elixir?

Cóż to takiego eliksir bankowy? Okazuje się, że wcale nie chodzi o żaden wywar z banku, a o popularny i powszechny system przekazywania pieniędzy. Co to jest przelew Elixir, o czym trzeba pamiętać przy wyborze standardowego typu przelewu i jakie możliwości dają nam inne rodzaje przelewów? Poznaj najważniejsze fakty o przelewach Elixir.

Przelew Elixir – co to?

Przelew Elixir to po prostu najzwyczajniejszy przelew bankowy. Zostanie domyślnie wybrany przy złożeniu polecenia przelewu za pomocą bankowości internetowej. Dlaczego więc nazywa się go eliksirem? Elixir to nazwa systemu rozliczeń międzybankowych, który funkcjonuje już od 1994 roku.

W dni robocze odbywają się trzy sesje Elixir,w takcie których przelewy są:

  • przekazywane do systemu,
  • rozliczane,
  • przekazywane do banku odbiorcy.

Przelew w systemie Elixir można nadać tylko w złotówkach. Kwota przelewu nie może przekroczyć 1 mln złotych. Konkretne godziny sesji Elixir różnią się pomiędzy poszczególnymi bankami. Dlatego przelew nadany w systemie Elixir może ‘iść’ od kilku godzin do nawet jednego dnia. To zależy od tego, czy mamy szczęście i trafimy na banki o kompatybilnych sesjach.

Należy jednocześnie odróżnić przelewy zewnętrzne, czyli międzybankowe od przelewów wewnętrznych, czyli tych dokonywanych pomiędzy rachunkami w jednej instytucji. Przelewy wewnętrzne nie muszą korzystać z infrastruktury Elixir i dzięki temu są darmowe oraz natychmiastowe. Zależnie od tego, w jakim banku trzymamy swoje środki, możemy mieć dostęp do większej lub mniejszej liczby systemów międzybankowych, które niekoniecznie mają cokolwiek wspólnego z eliksirem. Są to:

  • SORBNET, a właściwie SORBNET2, czyli system umożliwiający błyskawiczne przelewy na na dowolnie wysokie kwoty. Przelewy na kwoty powyżej 1 mln złotych są możliwe wyłącznie przez SORBNET.
  • Express Elixir – przelew ekspresowy umożliwiający przesył pieniędzy bez oczekiwania na sesje Elixir.
  • BlueCash – system alternatywnych wobec systemów bankowych. To prywatny pośrednik finansowy, który posiada konta we wszystkich polskich bankach komercyjnych. Dzięki temu pozwala na przesył pieniędzy pomiędzy kontami na zasadach wewnętrznych.
  • BLIK – nowoczesny typ przelewu, który umożliwia przesłanie pieniędzy na numer telefonu oraz za pomocą kodu generowanego w aplikacji mobilnej.
  • SEPA – zagraniczny przelew umożliwiający rozliczenia w euro w całej Unii Europejskiej.
  • SWIFT – przelew zagraniczny na każdy rachunek na całym świecie.

Pozabankowe sposoby na przekaz pieniędzy to choćby czek GIRO, który pozwala na przekazywanie pieniędzy z pożyczki przez pocztę.

Ile kosztuje standardowy przelew Elixir?

Przelew Elixir zlecony w bankowości internetowej lub przez aplikację mobilną jest darmowy. Sprawa zaczyna się komplikować, jeśli będziemy chcieli zlecić przesył pieniędzy w inny sposób. Banki starają się wyjść naprzeciw potrzebom klientów i oferują bardzo dużo sposobów na dokonanie wszelkich operacji. Dlatego przelew można zlecić również osobiście w oddziale, przez telefon, przez zautomatyzowany system telefoniczny, na poczcie czy w placówkach instytucji płatniczych.

W większości typów kont przelewy zlecone w taki sposób wiążą się z mniejszą lub większą opłatą. Dlatego jeśli mamy taką możliwość zawsze lepiej jest skorzystać z przelewu internetowego. Nie tylko umożliwia to uniknięcia niepotrzebnych kosztów, ale też oszczędzenia komuś zbędnej i żmudnej pracy oraz jest znacznie szybsze.

Express Elixir – szybka alternatywa dla przelewu Elixir

Express Elixir może jawić się jako doskonała alternatywa wobec zwykłego przelewu Elixir, który potrafi krążyć po bankowych systemach nawet cały dzień. Jednak obecnie w systemie Express Elixir uczestniczy jedynie 18 dużych banków i to wyłącznie pomiędzy nimi są możliwe błyskawiczne przelewy w tej formule.

To nie koniec wad szybkiego Elixiru. Większośc z działających w nim instytucji dopuszcza taki przelew wyłącznie w ustalonych godzinach oraz dniach. W wielu nie odbierzemy, ani nie wyślemy przelewu w sobotę oraz niedzielę. Również możliwość przelewu w nocy jest zazwyczaj ograniczona. Należy to sprawdzić, jeśli oczekujemy, że pożyczka chwilówka online dotrze do nas błyskawicznie.

Banki uczestniczące w systemie nie udostępniają też tej możliwości za darmo. W ramach większości kont bankowych możliwe jest zaledwie kilka przelewów ekspresowych miesięcznie lub nie ma ich wcale. Typowo po wyczerpaniu darmowego pakietu za każdy przelew tego typu poniesiemy opłatę w wysokości kilku złotych. Czas realizacji przelewu natychmiastowego w tej formule wynosi typowo kilka minut, ale niekiedy też do pół godziny. To dobry sposób, jeśli chcemy np. szybko dokonać weryfikacji tożsamości przelewem.

Obecnie przesyłanie danych w kilka sekund nie stanowi żadnego problemu, a jednak banki wciąż zazwyczaj oznaczają natychmiastowe wysłanie pieniędzy jako usługę premium. Na szczęście jeśli szukamy możliwości darmowej weryfikacji tożsamości bez konieczności wykonywania przelewu, to wiele instytucji używa obecnie automatycznej weryfikacji przez system Kontomatik lub podobne rozwiązania.

Express Elixir czy Sorbnet – co wybrać?

Zlecając przelew krajowy mamy do wyboru zazwyczaj trzy możliwości: zwykły Elixir, Express Elixir oraz sorbnet. Różnica pomiędzy Elixirem a Express Elixirem jest zrozumiała – jeden z nich jest po prostu szybszy. Jaka natomiast różnica występuje pomiędzy express Elixirem a Sorbnetem?

Parametr Express Elixir SORBNET
Czas przelewu Do 30 minut Do godziny
Maksymalna kwota Obecnie do 100 tys. złotych, teoretycznie do miliona Bez limitu
Kto może go odebrać i nadać Niektóre banki w Polsce Każdy bank w Polsce
Koszt Zazwyczaj kilka złotych Zazwyczaj około 30 złotych Niższy koszt przy kwotach powyżej miliona złotych
Dostępność Zależnie od banku – nawet przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. W dni robocze do godziny 15:00

Sorbnet został wprowadzony na długo przed powstaniem szybkiego eliksira, bo już w 1996 roku. Express Elixir został z kolei powołany w 2012 roku. Oba systemy posiadają jedną, podobną funkcję – są bardzo szybkie. Express Elixir jest zazwyczaj nieco szybszy, bo sorbnetowi przekaz pieniędzy zajmuje nawet godzinę. Ostatecznie są jednak przeznaczone do różnych celów. Express Elixir ma odpowiadać na potrzeby typowych klientów indywidualnych banków, a sorbnet to przelew dla osób bardzo zamożnych oraz firm.

Zazwyczaj jednak – jeśli nam się nie spieszy – zwykły przelew Elixir będzie wystarczającym rozwiązaniem. Pieniądze z pewnością trafią do nadawcy,a my nie będziemy musieli robić nic poza wybraniem kwoty, odbiorcy środków oraz potwierdzenia transakcji.