Przewalutowanie kredytu we frankach – czy warto skorzystać z tego rozwiązania?

Jeżeli spłacasz kredyt we frankach szwajcarskich i zastanawiasz się nad jego przewalutowaniem, koniecznie zapoznaj się z naszym tekstem! Znajdziesz w nim szczegółową charakterystykę tego rozwiązania oraz informacje dotyczące, jakie niesie za sobą skutki. Ponadto w artykule wyjaśniliśmy, czy opłaca się skorzystać z przewalutowania kredytu. Przeczytaj!

Przewalutowanie kredytu – czym jest?

Mówiąc najprościej, przewalutowanie kredytu jest po prostu zmianą formy uregulowania zobowiązania finansowego względem banku. Oznacza to, że decydując się na takie rozwiązanie będziemy mogli przewalutować kredyt, który zaciągnęliśmy np. w złotówkach na jedną z wybranych walut tj. frank szwajcarski, dolar, euro czy funt. W tym miejscu należy też zaznaczyć, że ta opcja jest też przewidziana dla wszystkich, którzy chcą zmienić obcą walutę kredytu na złotówki.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że przewalutowanie kredytu wiąże się z uregulowaniem dodatkowych kosztów, do których możemy zaliczyć m.in. marżę, prowizję za skorzystanie z tego rozwiązania, oprocentowanie, które ulegnie zmianie po przewalutowaniu oraz inna niż do tej pory wysokość miesięcznej raty kredytu.

Jakie skutki niesie za sobą przewalutowanie kredytu?

Przewalutowanie kredytu jest dość skomplikowany rozwiązaniem, które niesie za sobą dużą ilość różnych skutków związanych przede wszystkim z dodatkowymi kosztami. Poniżej wskazaliśmy wszystkie czynniki, które warto przeanalizować zanim zdecydujemy się na skorzystanie z przewalutowania, ponieważ może się okazać, że to rozwiązanie nie jest przystosowane do naszych możliwości.

Jakie są najważniejsze skutki przewalutowania kredytu? Sprawdź!

  • bank narzuci specjalną prowizji za przewalutowanie kredytu . Prowizja zwykle wynosi od 0,5 do 1,5 procent.
  • podniesienie lub obniżenie marży kredytu w zależności od standardów funkcjonujących przy kredytach w danej walucie,
  • bank będzie wymagał spłaty pozostałej kwoty kredytu w nowej walucie,
  • zmiana oprocentowania wynikająca z odmiennych stóp procentowych,
  • dodatkowe koszty wymiany walut – wszystkie informacje dotyczące tej kwestii przekaże nam bank.

Niezwykle ważną kwestią, o której należy wspomnieć jest to, że przewalutowanie kredytu odbywa się po stawce, jaka obowiązuje w danej chwili, a nie po tej z dnia zaciągnięcia zobowiązania finansowego od banku. Lepiej o tym nie zapominać, ponieważ w razie zbyt pochopnej decyzji i nie zweryfikowania tej informacji możemy zgodzić się na znacznie droższą spłatę rat kredytowych.

Czy opłaca się przewalutować kredyt we frankach?

Odpowiedź na to pytanie nie należy do najprostszych! Dlaczego? Spowodowane jest to tym, że przewalutowanie kredyt we frankach szwajcarskich warto przeprowadzić tylko i wyłącznie wtedy, gdy wartość tej waluty spadłaby do złotówki. Na ten moment taki spadek franka szwajcarskiego jest po prostu niewyobrażalny jednak nie można też wykluczyć, że sytuacja tej waluty nie ulegnie diametralnej zmianie.

Warto również wspomnieć o tym, że przewalutowanie kredytu we frankach po kursie z dnia, w którym podpisaliśmy umowę o kredyt hipoteczny, jest niemożliwe. Brak zgody banków na takie rozwiązanie wydaje się być zrozumiały, ponieważ w ten sposób pozbawiłyby się korzyści finansowych i przestałyby zarabiać. Jeżeli będziemy chcieli za wszelką cenę zmienić warunki kredytu zawsze możemy złożyć pozew do sądu i ubiegać się o wyjaśnienie tej sprawy.

Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy przewalutowanie kredytu we frankach jest opłacalne, dlatego przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z tego rozwiązania, najpierw należy dokładnie przeanalizować kilka czynników tj. indywidualna sytuacja kredytobiorcy, obowiązujące stopy procentowe, prognozy rynkowe na kolejne miesiące oraz dodatkowe opłaty za przewalutowanie kredytu.

Dlaczego obecnie banki niechętnie udzielają kredytów walutowych?

Każdy, kto planuje zaciągnąć kredyt walutowy powinien zdawać sobie sprawę, że obecnie banki niechętnie udzielają takiego rodzaju kredytów, ponieważ niosą za sobą zbyt duże ryzyko polegające w głównej mierze na częstych zmianach kursowych. W poniższym akapicie wyjaśniliśmy tę kwestię w bardziej szczegółowy sposób. Zapoznaj się!

Na przestrzeni kilku ostatnich lat banki proponowały kredyty walutowe we frankach szwajcarskich oferując jednocześnie atrakcyjne stawki referencyjne. Z tego względu wielu kredytobiorców mających zdolność kredytową skorzystało z tych ofert kredytowych, ponieważ byli przekonani, że poniosą zdecydowanie mniejsze koszty spłaty.

Niestety, w wyniku wszechobecnego kryzysu finansowego i różnych zmian gospodarczych kurs franka zaczął się zwiększać i mnóstwo osób spłacających raty kredytowe w tej walucie przestało radzić sobie z uregulowaniem znacznie wyższego zobowiązania finansowego. Trzeba też podkreślić, że w zasadzie nikt nie przypuszczał, że tak zła sytuacja może w ogóle nastąpić i mała liczba osób decydowała się wtedy na zabezpieczenie kredytu.