Ubezpieczenie kredytu daje nam gwarancję wypłaty pieniędzy na spłatę pożyczki w ramach zebranych wcześniej pieniędzy. Biorąc pożyczkę pozabankową także możemy sięgnąć po ubezpieczenie. Ubezpieczenie pożyczki kosztuje. W każdej chwili istnieje jednak możliwość odstąpienia od ubezpieczenia.
Jak działa ubezpieczenie kredytu?
Ubezpieczenie kredytu to ochrona pożyczonej od banku gotówki przed naszą niewypłacalnością. Może być ona spowodowana tymczasową niezdolnością do pracy lub chorobą, a nawet śmiercią.
Warto pamiętać, że firmy pozabankowe oferujące np. pożyczki chwilówki również mogą zaoferować nam ubezpieczenie pożyczonych pieniędzy. Zależy to jednak od polityki każdej firmy, dlatego warto się z nią zapoznać przed wyborem pożyczkodawcy.
Zakres ubezpieczenia kredytu
Zastanawiasz się, co daje ubezpieczenie kredytu w praktyce? Gwarantuje ono, że w momencie twojej niezdolności do pracy, tym samym niewypłacalności, bank będzie mógł spłacić twój kredyt z zebranych w ramach ubezpieczenia pieniędzy.
Ubezpieczenie kredytu niesie korzyść nie tylko nam czy firmom pożyczkowym, ale także naszym bliskim. Nie będą oni musieli spłacać za nas rat kredytu. Warto więc samodzielnie zadbać o przyszłość naszej rodziny i zdecydować się na ubezpieczenie. Pamiętajmy, że istnieją przypadki, kiedy ubezpieczenie nie zostanie nam wypłacone. Nastąpi to wtedy, gdy:
- podamy nieprawdziwe informacje;
- szkoda w ogóle nie wystąpiła;
- poszkodowany nie udowodnił szkody;
- szkodę wyrządził sam poszkodowany lub bliska mu osoba.
O wyjątkach dotyczących wypłacenia ubezpieczenia zostaniemy poinformowani jeszcze przed podpisaniem umowy z kredytodawcą.
Czy ubezpieczenie kredytu jest obowiązkowe?
To, czy ubezpieczenie kredytu jest obowiązkowe, zależy od wyboru rodzaju pożyczki. Jeśli sięgniemy po kredyt gotówkowy czy pożyczkę pozabankową, nie będziemy musieli płacić ubezpieczenia. Jeśli jednak wybierzemy kredyt hipoteczny, wybór ubezpieczenia pomostowego będzie konieczny. Czym jest ubezpieczenie pomostowe? To ubezpieczenie obowiązujące od momentu wzięcia kredytu, do czasu ustanowienia wpisu w księdze wieczystej.
Koszt ubezpieczenia jest zależny od wysokości kredytu oraz naszej zdolności kredytowej. Przy słabych możliwościach finansowych może nam zostać narzucone.
Pamiętajmy, że cena ubezpieczenia kredytu nie zawsze jest wliczona w RRSO. Nie kierujmy się więc jedynie tym parametrem podejmując decyzję dotyczącą kredytu. Jeśli nie zdecydujemy się od razu na ubezpieczenie, zawsze możemy po nie sięgnąć w trakcie okresu kredytowania. W tym celu należy skontaktować się z kredytodawcą.
Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu – warunki
Każdy posiadacz ubezpieczenia kredytu może z niego zrezygnować. Należy jednak spełnić warunki, które kredytodawcy zastrzegli w podpisanej przez nas umowie. Chodzi o to, aby instytucja która udziela nam kredytu nie była stratna. Z tego powodu kwotę ubezpieczenia naliczoną za cały okres naszego kredytu bank rozdziela pomiędzy pozostałe raty pożyczki. W ten sposób płacimy miesięcznie więcej, nie mając już zabezpieczonych finansów.
Brak zgody na tego typu działanie ze strony banku skutkuje nałożeniem na nas kary czy obowiązkiem zapłaty kwoty odpowiadającej cenie ubezpieczenia za pozostały czas kredytowania.
Jak napisać wniosek o odstąpienie od umowy ubezpieczenia?
Aby nastąpiła rezygnacja z ubezpieczenia kredytu, należy swojemu kredytodawcy przedstawić wniosek o odstąpienie od umowy ubezpieczenia. Należy go stworzyć w oparciu o warunki, które zostały zawarte w umowie kredytu. W odstąpieniu od ubezpieczenia kredytu powinny się znaleźć:
- dane kredytobiorcy;
- dane wierzyciela;
- informacja o kredycie, którego dotyczy dokument;
- informacja o rezygnacji z ubezpieczenia kredytu;
- nr zawartej polisy;
- podpis kredytobiorcy
- data sporządzenia dokumentu.
Ubezpieczenie pożyczki – gdzie je znajdziemy?
Instytucje pozabankowe także oferują swoim klientom ubezpieczenie pożyczki. Aby po nie sięgnąć, warto najpierw sprawdzić, czy wybrana przez nas instytucja takie oferuje. Bywa, że ubezpieczenie pożyczki jest warunkiem jej otrzymania szczególnie wtedy, gdy nasza historia kredytowa w BIK przedstawia się niekorzystnie. Co więcej, możemy zostać poproszeni o wybór ubezpieczenia wtedy, gdy nie wskażemy poręczyciela naszej pożyczki.
Pożyczki udzielane przez instytucje pozabankowe są najczęściej pożyczkami bez umowy o pracę. Oznacza to, że dochód potrzebny do spłaty pożyczki może pochodzić z dowolnych umów czy kontraktów. Firmy pożyczkowe również muszą się zabezpieczyć, aby nie spłacać pożyczki za nas, stąd w ich ofercie ubezpieczenie.