Wypowiedzenie i odstąpienie umowy pożyczki – kiedy może nastąpić?

Jeśli na naszym koncie pojawiło się zadłużenie, możemy spodziewać się wypowiedzenia umowy pożyczki ze strony pożyczkodawcy. Rezygnacja z dalszej współpracy z firmą pożyczkową może mieć również wiele innych przyczyn. Z kolei pożyczkobiorcy w konkretnych przypadkach mogą odstąpić od umowy pożyczkowej. Jak wygląda rozwiązanie umowy i ile mamy czasu na zwrot pieniędzy pożyczkodawcy? Czym różni się wypowiedzenie umowy przez firmę od odstąpienia od umowy przez klienta?

Wypowiedzenie umowy pożyczki – na czym polega?

Ubieganie się o kredyt czy udzielenie pożyczki chwilówki online jest proste. Komplikacje mogą się pojawić w trakcie okresu kredytowania, jeśli nie będziemy mieli z czego spłacić zobowiązania. Co może się w takiej sytuacji zdarzyć? Kredytodawca może wypowiedzieć umowę naszej pożyczki. Czym jest ten zabieg?

Wypowiedzenie umowy pożyczki to rezygnacja z dalszej współpracy pożyczkodawcy z klientem. Jest ona wynikiem niewywiązywania się z podpisanej przez klienta umowy pożyczki. Jako że pożyczkodawcy mają stały wgląd w rejestry dłużników, regularnie monitorują historię kredytową konsumentów. Na podstawie uzyskanych informacji wiedzą, czy wciąż stać klienta na wziętą pożyczkę.

Odstąpienie od umowy pożyczki to nie wypowiedzenie

Pamiętajmy, aby nie pomylić wypowiedzenia umowy pożyczki z odstąpieniem od niej. Wypowiedzenie to zerwanie umowy z inicjatywy pożyczkodawcy. Odstąpić od umowy może z kolei klient, jeśli uzna, że warunki zobowiązania jednak mu nie odpowiadają. Na rozwiązanie umowy klient ma 14 dni od momentu jej zawarcia. Pożyczkodawca może wypowiedzieć umowę w dowolnym momencie.

Odstąpienie od umowy pożyczki – wzór

Odstąpienie od umowy pożyczki możemy stworzyć samodzielnie. Istnieją jednak w sieci gotowe wzory, dzięki którym nasz dokument będzie przejrzysty i czytelny. Poniżej znajduje się przykładowe wypowiedzenie umowy pożyczki.

WZÓR DO POBRANIA

Pamiętajmy, że musimy posiadać dobry powód, aby odstąpić od umowy pożyczki. Jeśli nasze argumenty zostaną przyjęte, pożyczkodawca poinformuje nas o tym i w piśmie odpowiadającym może nam przypomnieć o konieczności zwrotu wszystkich środków wraz z ewentualnymi kosztami za odstąpienie, jeśli takie były ustalone w umowie.

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron

Najlepszym rozwiązaniem na drodze załatwienia sporu jest rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. To wspólna decyzja pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy o rezygnacji ze współpracy. Zarówno firma pożyczkowa, jak i klient widzą spadek zdolności kredytowej i trudności w spłacie zadłużenia. Najkorzystniej jest więc od razu podjąć decyzję o rezygnacji z umowy, zanim otrzymamy monit, czyli wezwanie do zapłaty.

Przyczyny wypowiedzenia umowy pożyczki przez pożyczkodawcę

Rezygnacja z umowy pożyczki przez pożyczkodawcę może mieć różne przyczyny. Z jakich powodów najczęściej klienci firm pożyczkowych otrzymują wypowiedzenie?

  1. Klient zalega z płatnościami – jeśli pożyczkodawca widzi, że nie regulujemy na czas rat pożyczki, istnieje podejrzenie, że nie spłacimy jej do końca.
  2. Zdolność kredytowa pożyczkobiorcy spada – w wyniku wzięcia innego zobowiązania lub utraty dodatkowego źródła dochodu, szanse na terminową spłatę pożyczki maleją. Pożyczkodawca może więc zrezygnować ze współpracy z klientem, zanim ten wpadnie w zadłużenie. Będzie to korzystne rozwiązanie dla obu stron.
  3. Klient podał we wniosku nieprawdziwe informacje o dochodach.

Pamiętajmy, że pożyczkodawca składając na nasze ręce wypowiedzenie umowy pożyczki, nie może żądać od nas natychmiastowego zwrotu pieniędzy. Musi zachować 30-dniowy okres wypowiedzenia. To czas, który możemy przeznaczyć na zgromadzenie potrzebnych pieniędzy. Jeśli w rozwiązaniu umowy pożyczki nie określono terminu jej spłaty, pożyczkobiorca ma na to 6 tygodni od momentu otrzymania dokumentu. Co ważne, musi mieć on formę pisemną.

Wypowiedzenie umowy kredytowej – konsekwencje

Wypowiedzenie umowy pożyczki kojarzy nam się negatywnie. Przede wszystkim dlatego, że tracimy szansę na zastrzyk gotówki i podreperowanie budżetu. Jakie jeszcze konsekwencje ma rezygnacja z umowy pożyczki?

Jeśli nastąpiła w wyniku zaniedbania z naszej strony (brak regulacji płatności), nasza zdolność kredytowa słabnie. W konsekwencji wypowiedzenia w historii finansowej pojawia się wpis o niedotrzymaniu warunków umowy i niewypłacalności z naszej strony. Przez to możemy mieć w przyszłości problem z uzyskaniem kredytu czy pożyczki.

Jesteśmy też notowani w rejestrach dłużników, np. w Krajowym Rejestrze Długów czy Biurze Informacji Kredytowej. To dwie kluczowe bazy, które są sprawdzane przez pożyczkodawców podczas rozpatrywania wniosków pożyczkowych. Jeśli chcemy mieć pewność, że nikt nie wziął pożyczki na nasze dane, warto pobrać raport BIK. Możemy po niego sięgnąć nawet w trakcie umowy kredytowej, aby mieć pewność, że nie grozi nam wypowiedzenie umowy pożyczki.